معرفی رشته مامایی

آخرین بروزرسانی: ۱۴۰۱/۰۵/۰۵ ۱۲:۰۶| تعداد بازدید: 159
مامایی

تاریخچه و معرفی گروه

در کشور جمهوری اسلامی ایران با توجه به اینکه علم آموزی یک فریضه دینی است، بر رشد و تکامل انسانها تاکید می شود، از اینرو هر گونه آموزش برای تعالی انسانها و ایجاد یک زندگی بهتر و سازنده تر امری ضروری و مطلوب است. از آنجا که خانواده واحد بنیادی جامعه و کانون اصلی رشد تعالی انسانها است و زنان و مادران در این کانون نقش محوری و تعیین کننده ای را به عهده دارند، لذا توجه به سلامت جسمی و روانی مادران و کودکان و ارائه خدمات بهداشتی برای این گروه های آسیب پذیر در راس برنامه های بهداشتی و درمانی دولت جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. از این رو پوشش دهی اینگونه خدمات با توجه به تعریف رشته مامایی در حیطه ابعاد بالینی و بهداشتی آن قرار می گیرد. بر خورداری از مراقبتها و خدمات مطلوب مامائی بدون در نظر گرفتن محل زندگی، نژاد، قوم، سن، فرهنگ، مذهب، اعتقادات سیاسی، وضعیت اقتصادی و موقعیت اجتماعی حق همه خانواده ها است. دانش آموخته این دوره مسئولیت دارد که، استاندارد های بالای خدمات و مراقبتهای مامائی را از طریق آموزش و یادگیری مطلوب دوران تحصیلی، آموزشهای مداوم پس از آن، با رعایت قوانین و اخلاقیات و عدالت به مددجویان ارائه نمایند. تحقق اين امر مستلزم وجود ماماهایی ماهر، متعهد، توانمند، خلاق و مسئولیت پذیر می باشد.

دانشکده پرستاری و مامایی تربت حیدریه در سال 1372 به عنوان یک دانشکده اقماری تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاسیس گردید. از سال1372 تاکنون 339 دانشجوی رشته مامایی از دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه فارغ التحصیل شده اند در حال حاضر تعداد 87 دانشجو در مقطع کارشناسی پیوسته در دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه در دانشکده پرستاری و مامائی مشغول به تحصیل می باشند

چشم انداز گروه مامایی:

با توجه به ارتقا روز افزون استانداردهای خدمات مامایی، چشم انداز دانشکده دررشته مامایی، تربیت دانش آموختگانی توانمند در راستای رفع نیاز جامعه، همگام با کشورهای پیشرفته دنیا باشد. در این دانشکده تاکتیک های برنامه استراتژیک به صورت برنامه عملیاتی بعد از مشخص نمودن بینش برنامه ریزی و گردآوری داده ها جهت شناسائی و تدوین باورها و ارزش ها، تدوین می شود تا جهت حرکت برای آینده که همانا چشم انداز دانشگاه نیز می باشد محقق گردد.

ماموریت گروه مامایی:

دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه  نسبت به تربیت نیروی انسانی ماهر، متعهد، خلاق، متفکر، موثر و کارآمد در مقاطع کارشناسی برای ارائه خدمات پرستاری، مامایی و اتاق عمل در حوزه های بهداشتی، درمانی، توانبخشی، آموزشی، مدیریتی و  حمایت به آحاد مختلف جامعه و ارائه خدمات آموزش ضمن خدمت و مداوم رسمی و غیر رسمی نسبت به پویایی فارغ التحصیلان حرفه اقدام می نماید.

مسئولیت برنامه ریزی، هدایت، نظارت و ارزشیابی از برنامه های آموزشی، پژوهشی دانشکده و  همچنین هماهنگی برنامه و استفاده از فن آوری نوین در برنامه ریزی و اصلاح برنامه و کارآمدسازی فرآیندها از طریق ارزشیابی کیفیت درون و بیرون سازمان، سعی در ارتقاء کیفیت آموزش، پژوهش و فعالیتهای فرهنگی و خدماتی نموده و تلاش در شناخت نیازهای مشتریان و ذی نفعها و برآورده نمودن آنها و جلب رضایت ایشان را به عهده دارد و خدمـات پژوهشـی دانشکده با هدف تولید علم از طریق انجام پژوهش در حوزه های سلامت، آموزش و جایگاه حرفه ای و حمایت از انتشار داخلی و بین المللی نتایج تحقیقات و کاربردی نمودن پژوهش و ترویج فرهنگ فعالیتهای تحقیقاتی انجام می شود. همچنین دانشکده براساس باورهای دینی متعهد است که بسترسازی مناسب فرهنگی جهت رشد و تعالی دانشجویان و اساتید و کارکنان با نگرش به ارزشهای والای انسانی نشأت گرفته از تعلیم و تربیت اسلامی را فراهم آورد.